Artykuły

Gdzie można latać dronem?

Regetów

Regetów, Beskid Niski
(fot. Ł. Kraczka)

Za sprawą szczegółowych rozwiązań prawnych, regulujących niemal wszystkie aspekty wykorzystania dronów, Polska należy do krajów, w których warunki do rozwoju rynku dronów są najlepsze.  Tendencja do trwania w światowej czołówce legislacji w tej dziedzinie utrzymuje się w najlepsze, co świetnie rokuje „droniarzom”. Z dniem 7 września 2016 roku, weszło w życie rozporządzenie, które w istotny sposób porządkuje zasady wykonywania lotów dronami. A licencjonowanym operatorom zwyczajnie ułatwia życie. Poniżej spróbuję w dostępny sposób przybliżyć obowiązujące zasady i odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie, o to gdzie można latać dronem.

„Czytaj więcej”

Co powinieneś wiedzieć, chcąc zlecić lot operatorowi drona

Nad dachami Krakowa

Nad dachami Krakowa
(fot. Ł. Kraczka)

Choć drony są coraz powszechniej wykorzystywane w wielu sferach działalności gospodarczej, to w świadomości sporej grupy osób – także ich operatorów – postrzegane są nadal w kategoriach gadżetu, a sterowanie nimi sprowadzane jest do świetnej zabawy.

Tak, to prawda, że sterowanie bezzałogowym statkiem powietrznym sprawia frajdę, a jeszcze przyjemniejsze jest oglądanie efektów lotu w postaci ujęć filmowych, należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia nie tylko z kosztownym narzędziem pracy, ale też urządzeniem mechanicznym, które w każdej chwili może ulec uszkodzeniu i stać się zagrożeniem dla mienia oraz zdrowia i życia ludzkiego.

Wprawdzie wyłączną odpowiedzialność za skutki użycia drona ponosi jego operator, jeśli jednak nie chcesz sprowadzić na siebie w najlepszym razie złości sąsiada, a w najgorszym wizyty smutnych panów z agencji zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym, warto żebyś pamiętał o kilku zasadach:

„Czytaj więcej”