Rotunda – cmentarz wojenny nr 51

Rotunda - cmentarz wojenny nr 51

Rotunda – cmentarz wojenny nr 51
(fot. Ł. Kraczka)

Cmentarz wojenny nr 51 na Rotundzie to wspaniały pomnik smutnych czasów I wojny światowej i „rzezi narodów”, której świadkami były tereny Galicji. Cmentarz, na którym pochowano 46 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, został zaprojektowany przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Stworzone przez niego rozwiązania projektowe nekropolii wojennych (ok. 35 w Galicji) wzbudzają zachwyt i uznawane są za wyjątkowo udane kompozycyjnie i krajoznawczo.

W okresie budowy cmentarza numer 51 Rotunda nie była zalesiona, okazałe gontynty na szczycie były widoczne z daleka. Z czasem górę porósł las, a sam cmentarz popadł w ruinę. Od zapomnienia i ostatecznej dewastacji dzieło Jurkoviča uratowali członkowie i sympatycy Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie, którzy u stóp Rotundy, w miejscowości Regetów, założyli studencką bazę namiotową. Za ich sprawą teren cmentarza został uporządkowany i rozpoczęto remont. Jesienią 2016 roku, po latach starań, dzięki środkom z Urzędu Gminy w Uściu Gorlickim odtworzone zostały dwie wcześniej nie odbudowane gontyny.

O realizacji tych ujęć marzyłem od kilku miesięcy. Dokładniej od chwili, gdy dowiedziałem się, że zakończyła się odbudowa ostatnich dwóch gontyn na Rotundzie. Gotowy do ruszenia na górę byłem już na początku listopada, jednak kilkukrotnie na przeszkodzie stawały warunki pogodowe. Udało się dopiero w przedostatnim dniu 2016 roku.

Informacje dodatkowe:

Więcej na temat historii cmentarza i jego odbudowy: http://www.skpb.waw.pl/o-nas/historia/rotunda/17-alias12.html

Materiał zrealizowano na przełomie 2016 i 2017 roku.

W filmie wykorzystano obszerny fragment utworu „The Pyre” Kevin MacLeod (incompetech.com).
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License